Právní poradna
Prodej nemovitosti přináší velké množství specifických otázek. V týmu iRealitky máme odborníky, kteří vám na ně zcela zdarma dají odpověď. Než se zeptáte, podívejte se na naši stránku s nejčastěji kladenými dotazy. Je možné, že se někdo na stejnou otázku ptal již před vámi. Pokud hledanou odpověď nenajdete, zeptejte se. Rádi vám odpovíme.
Zpět na výpis kategorií
Věcné břemeno na pozemku
Kupujeme nemovitost a zásadní pro nás bylo, aby nebyla vázána žádným věcným břemenem. Při návrhu kupní smlouvy žádné břemeno nebylo. Na základě této smlouvy jsme se upsali bance k hypotéce, z té už nemůžeme vycouvat. Nyní, když je vše již skoro hotové nám bylo řečeno, že na pozemku musí být zřízeno věcné břemeno chůze. Že to nařídil úřad, jinak to prý nejde (část pozemku se sady majitelé neprodávají, chtějí si je zatím nechat, měla by tam vést jiná cesta než přes náš pozemek, ale z katastru to nevidím). Co to pro nás znamená? Dá se to nějak striktně vymezit např. do kupní smlouvy? Chceme si svůj pozemek oplotit a rozhodně nechceme do budoucna mít nějaké problémy. Děkuji Andrea.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Reklamace skrytých vad na nemovitosti
Dobrý den. Před 1,5 rokem jsme prodali deset let starý rodinný dům. Nyní se nový majitel ozval, že jsou na něm chyby. Že komín, který je od krbu nemá patřičnou výšku, že okno, které je u něho není výlezové, že u komína není stupačka, že v topném systému dochází k poklesu tlaku. Prý to jsou skryté vady. V rodinném domě kupující bydlel 3 měsíce před samotnou koupí a se stavem se řádně seznámil. Má nový majitel nárok nám vyhrožovat? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak zrušit věcné břemeno?
Dobry den, měl bych dotaz ohledně věcného břemena. Moje partnerka je majitelkou bytu v osobním vlastnictví, avšak na bytě je vázáno věcné břemeno, což je její strýc, který ovšem trpí roztroušenou sklerózou a byl nyní už natrvalo umístěn do zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou, kteří už se o sebe nemohou dále starat sami a žít samostatně. Invalidní důchod z 85% padne na zařízení, ve kterém je umístěn, a zbyde mu 15%, což stačí na pokrytí léků a zbyde opravdu zanedbatelná částka. Nyní přecházím k dotazu, její strýc není schopen platit poplatky spojené s využíváním bytu jako je voda, elektřina a plyn. Jeho psychicky stav a představy o živote jsou dost zkreslené. Jak bychom měli dále postupovat? Strýc není schopen platit a bude vznikat na jeho jméno dluh? Je moje partnerka zodpovědná za tyto poplatky? My žijeme na úplně jiném místě a strýc žije v bytě, kde má i trvalý pobyt už spoustu let a do teď vše platil, poplatky jsou vedené na jeho jméno. Chtěli bychom trošku zrekonstruovat a poté prodat. Je možné nějak zrušit věcné břemeno, když je strýc umístěn v zařízení, kde se o něj starají? Dekuji předem za odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Chci koupit dům, jehož majiteli byl zrušen trvalý pobyt na území ČR. Můžu ho nějak kontaktovat a zajistit koupi nemovitosti?
Dobrý den, prosím o radu. Mám zájem koupit starý dům s pozemkem. Z katastru nemovitostí jsem zjistila jméno majitele, bohužel je u něj uvedeno, že mu byl zrušen trvalý pobyt na území ČR. Je nějaká možnost jak můžu majitele kontaktovat a zajistit koupi nemovitosti? Nemovitost je opuštěná již přes 10 let. Dále je v katastru uvedeno Věcné břemeno ve prospěch nemovitosti neevidované v katastru. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Přepis vlastnictví rodinného domu
Dobrý den, potřebujeme přepsat nemovitost RD. Nemovitost je psaná na otce a matku, chcou jí přepsat na mě (dceru), co vše musíme vyřídit a kam všude musíme zajít? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Prodávající odstoupil od rezervační smlouvy
Dobrý den, podepsali jsme rezervační smlouvu, zaplatili zálohu, ale týden na to nám volala RK, že prodávající odstoupil. Hned ten den jsme jeli za prodávajícím osobně a bylo nám sděleno, že prý pozemek prodá mimo RK nějakému známému. RK nám řekla, že nám vrátí zálohu i výdaj za geodeta, který jsme zaplatili. Pozemek jsme opravdu chtěli. Je opravdu možné aby si jen tak odstoupil a prodal si to někomu jinému? Můžeme nárokovat ještě něco?
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Prodávající odmítá předat nemovitost
Koupili jsme nemovitost, od 14.3.2016 jsme již zapsáni na LV. Zálohu kupní ceny jsme skládali již 21.12.2015. Celá kupní cena zaplacena dne 15.2.2016. K dnešnímu dni nemáme předanou nemovitost a bývalý majitel z ní denně odváží stavební materiál a rozbíjí co se dá. Odmítá nám nemovitost předat a tvrdí, že ze zákona on tam smí a my ne, protože ještě nemáme předávací protokol. On má klíče, my nikoli. Můžeme vyměnit zámky a nepouštět tam bývalého majitele?
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Neprodloužení nájemní smlouvy a problémový nájemník
Podnájemníkovi v mém družstevním bytu jsem nedal novou smlouvu a požádal ho o vystěhovani. On se do 60 dnu neohradil, a nejen, že v bytě žije dál, ale ani neplatí. Mohu na něj poslat exekutora bez souhlasu soudu?
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Dědictví podílu na nemovitosti
Prosím o radu jak naložit s dědictvím. Já, můj bratr a pět potomků mého strýce jsme se stali včera dědici v přímé linii majetku po dědečkovi, který zemřel v roce 1964. Můj otec zemřel před 20 lety a strýc před 15 lety. Naše dědictví zahrnuje dohromady 2/12 rodinného domu. Dle p. notářky byla hodnota v roce umrtí dědy 2.700,- Kč. Zbývající 10/12 zřejmě obývá neteř dědy. Nikdy jsme se nezajímali o možný nárok na dědictví po dědovi ani po otcích. Jelikož vztahy v rodině nebyly idealní (děda opustil babičku velmi záhy), neudržujeme s jeho rodinou dodnes žádný kontakt, tak nevím jak se zachovat morálně a spravedlivě. Do nemovitosti jejíž části jsme se stali spoluvlastníky, jsme nikdy neinvestovali, ale taktéž jsme nikdy neobdrželi žádnou částku za užívání 2/12 této nemovitosti. V domě bydlí zřejmě neteř našeho dědy. Jako laikovi mě příjde nejschůdnější nějakým způsobem přecenit 2.700,- Kč z roku 1964 na částku odpovídající v roce 2015 a po dohodě s paní po ní tuto částku požadovat. Lze toto udělat dohodou neboto musí mít nějaké právní zaštítění. Chtěli bychom pouze peníze které nám Nahradí výdaje s notářským jednaním spojené. Nevím též jakým způsobem převést naše podíly na paní. Zda prodat nebo darovat a kdo bude přiznávat a platit daň na finačním úřadě.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Původní majitel si odmítá odhlásit trvalý pobyt z nemovitosti
Koupil jsem rodinný dům a původní majitel na této adrese má stále trvalé bydliště. Je to už 8 měsíců. V kupní smlouvě bylo uvedeno, že si trvalý pobyt odhlásí do 30 dnů. Potřebuji poradit, jak ho mohu donutit, aby se odhlásil? Již jsem ho o to dvakrát žádal a stále nic.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Co je potřeba pro darování nemovitosti?
Můžete mi prosím poradit, jaká potvrzení a smlouvy musím mít k tomu, aby na mě babička mohla přepsat pozemek? A kam všude musím zajít pro přepsání pozemku?
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Vrácení provize ze strany RK za předčasně ukončený pronájem
Dobrý den, zprostředkovali jsme si přes realitní kancelář pronájem bytu a zaplatili jsme provizi 12.000,- Kč. Po měsíci bydlení nám ale majitelka oznámila, že byt prodává a že se musíme odstěhovat. Lze nějak dostat nějakou část peněz za zprostředkování zpět? 12.000,- Kč za měsíční zprostředkování nájmu se nám zdá dost.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Odstoupení od rezervační smlouvy z důvodu manželské krize
Dobrý den, s manželkou jsme chtěli koupit stavební pozemek přes RK. Zaplatili jsme RK rezervační poplatek 50 tisíc a podepsali rezervační smlouvu. Bohužel než jsme s RK stačili domluvit a podepsat kupní smlouvu, došlo k vážné manželské krizi a nemůžeme pozemek koupit, protože jej bereme celý na úvěr a nechceme to více komplikovat. Chceme odstoupit od koupě pozemku. Je možné za těchto okolností dostat zpět rezervační poplatek? Kontaktovali jsme RK a ti nám poradili, abychom zaslali žádost o vrácení poplatku na jejich centrálu. V žádosti chtějí uvést důvod, proč odstupujeme a žádáme o vrácení poplatku. Uvádím, že žádnou kupní smlouvu jsme nepodepsali. Má RK ze zákona právo trvat na odůvodnění? Obávám se, že důvod vážné manželské krize nebude dostatečný na to, aby nám poplatek vrátili.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Realitní kancelář neoprávněně inzeruje moji nemovitost - jak tomu zabránit?
Jsem majitel bytu, který prodává mnou vybraná realitní kancelář. Nyní jsem však zjistil, že můj byt prodává a inzeruje i jiná realitní kancelář a to naprosto bez mého vědomí. Tuto realitní kancelář jsem kontaktoval a žádal okamžité stažení bytu z inzerce, ale byt je stále ještě v nabídce. Naopak ho pro mě naprosto nepochopitelně inzerují na portálech bezrealitky.cz a bazos.cz, kde si vyloženě inzerci mého bytu nepřeji, protože tím jen klamou potenciální zájemce. Co mohu udělat proto, aby k takovým situacím nedocházelo?
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Lhůta pro reklamace skrytých vad nemovitosti
Prodal jsem dům a nyní po 8 měsících se nový majitel ozval a nárokuje reklamaci ohledně špatné izolace domu. Chce opravu nebo vyrovnání za vzniklé škody. Má na to nárok? Nevěděl jsem o tom a ve smlouvě je uvedeno do 6-ti měsíců nárok na reklamace.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Koupě nemovitosti po rozvodu
Jsem po rozvodu a chci si vzít byt na hypotéku. Slyšel jsem, že i po rozvodu může bývalá manželka vznést nárok na podíl z mé nemovitosti? Je to tak? Co můžu udělat proto, aby nárok nemohla vznést?
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kdo platí daň z převodu nemovitosti?
S manželkou jsme prodali dům a platili jsme daň z převodu nemovitosti. Nyní si chceme koupit chalupu a prodávající chce, abychom uhradili půlku daně z nemovitosti. Kdo má dle zákona platit daň z převodu nemovitosti?
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Odstoupení od rezervační smlouvy
Při prodeji mého bytu jsem podepsal se zájemcem rezervační smlouvu. Nyní zájemce chce odstoupit od rezervační smlouvy, ovšem dle smlouvy nemá nárok na již zaplacenou zálohu. Zájemce přesto požaduje celou zálohu zpět a vyhrožuje advokátem. Co radíte?
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Vrácení rezervačního poplatku
Složili jsme realitní kanceláři rezervační poplatek na koupi bytu. Nyní majitel nemovitosti od prodeje písemně odstoupil. V rezervační smlouvě je uvedeno, že při této situaci realitní kancelář okamžitě vrátí rezervační poplatek. Bohužel se tak nestalo. Jak máme dál postupovat?
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Pokuta za neúčast na prohlídce nemovitosti
Bohužel jsem se z rodinných důvodů nedostavila na prohlídku bytu s realitním makléřem. Makléř nyní po mně požaduje náhradu škody 2.000,- Kč pro zmaření obchodní příležitosti. Má na tuto náhradu nárok? Mně to přijde nesmyslné.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište nám, rádi pomůžeme.